Etusivu / Kaikki uutiset / Pentti Haville voitto ajotaidon MM-kisoissa Jyväskylässä
Pentti Haville voitto ajotaidon MM-kisoissa Jyväskylässä

Sedu Aikuiskoulutuksen liikenne- ja kuljetusalan kouluttaja Pentti Havi on maailman paras linja-autonkuljettaja. Pentti palkittiin Jyväskylässä järjestetyissä ajotaidon MM-kisoissa linja-autonkuljettajien parhaimpana menestyjänä. Lisäksi hän sai joukkuekultaa osana Suomen joukkuetta ja nousi myös pistemääräisesti koko kisojen parhaaksi kuljettajaksi.

Pentti suoritti kisassa erilaisia ajotehtäviä, jossa arvioitiin muun muassa aikaa ja oikeita etäisyyksiä. Pentti ajoi varman päälle, eikä uskonut ajon jälkeen huippusuoritukseen. Rauhallinen mies hallitsi kuitenkin tilanteen ja voitti kisan.

 "Rauhallisena pitää pysyä, vaikka kuinka pään sisällä kiehuisi. Ja käytännön työssä pitää hallita asiakaspalvelu" kommentoi Pentti Sanomalehti Ilkalle antamassaan haastattelussa.

Antti Havi.jpg